Yvona Dosedělová

Jako malá jsem si moc přála být lékařkou nebo zdravotní sestrou. Často jsem si hrála na ordinace nebo na nemocnici a velmi ráda jsem četla knihy z lékařského prostředí. Nejvíce mě zaujala kniha Skalpel, prosím od  tehdy mé nejoblíbenější spisovatelky Valji Stýblové.

    Jde o román z lékařského prostředí, který vypráví o životě úspěšného neurochirurga a o osudech jeho pacientů. Hlavní postavou je zkušený lékař , stojící před riskantní operací malého chlapce, který se vedle hlavního hrdiny stal mojí nejoblíbenější postavou. Jde o malého Vítka, kterého všichni přezdívají „ Uzlík“, který má velmi pokročilý nádor hlavy.Jeho stav je  vážný, skoro beznadějný, přesto se ho profesor rozhodl operovat. Tímto napínavým příběhem prostupují vzpomínky profesora na své mládí, studentská léta a rodinný život, současně i vzpomínky na jiné zajímavé osudy a případy jeho pacientů. Zda- li se operace malého Uzlíka zdařila, či ne prozrazovat nebudu, třeba ve vás zvědavost probudí chuť si knihu přečíst.

    Tato kniha mě velmi zaujala hlavně  proto, že je zde nemocniční prostředí vykresleno velmi věrohodně a s velkou profesionalitou a to hlavně kvůli tomu, že spisovatelka sama vystudovala medicínu. Podle této knihy byl i natočen stejnojmenný film, který je stejně poutavý jako tahle kniha.