Renata Maršíková

Řekli byste, že je jednoduché napsat něco o nejoblíbenější knize mého dětství, ale najednou se mi jich vybavuje několik a vybrat není lehké. První kniha, kterou jsem sama přečetla, byla Honzíkova cesta. Ale naprosto úžasná je pro mě kniha Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Četla jsem ji mnohokrát, dokonce jsem v celé knize popsala jmény postavičky v obrázcích Heleny Zmatlíkové, aby bylo jasné, kdo je kdo… Myslím si, že snad mezi vámi není nikdo, kdo tuto knížku ještě nečetl. Pokud ano, ať si na ni rychle najde čas. Děti z Bullerbynu je kniha stará více než šedesát let a je fantastické, jak je pořád u dětí oblíbená.

    Přeskočím ve vzpomínkách pár let a jsou tady dívčí romány. To, čím je dnes pro vás náctileté Lenka Lanczová, byl pro nás Stanislav Rudolf. Jeho romány byly pro nás holky skvělé, půjčovaly jsme si v knihovně, co se dalo, když už jsme je náhodou neměly doma. Některé jeho knihy byly i zfilmované, jako můj oblíbený Metráček a také Kopretiny pro zámeckou paní. Moc jsem si jako holka přála jít na brigádu na hrad nebo zámek provádět turisty. Vyprávět jim příběhy z historie a přitom bydlet na hradě, no paráda. Možná proto se mi tato kniha tak moc líbila. A o čem vlastně „Kopretiny“ jsou?

    Hrdinkou prázdninového příběhu je patnáctiletá Kateřina Krásná, která žije se svými rodiči – kastelány na hradě Krabonoši. Katka je „otrávená“ představou, že bude opět celé prázdniny v hradní pokladně prodávat vstupenky a pohlednice. Alespoň že občas to za ni vezme maminka a ona se může jít s kamarády vykoupat nebo zajít do kina. Podle jejího názoru nudný život na Krabonoši je narušen příchodem studenta historie Petra, který má na hradě dělat průvodce. Zpočátku je na něj naštvaná, protože mu musela přenechat svůj pokoj a bude spát v kuchyni. Po pár dnech je ale vše jinak, Katka se do Petra zamiluje a snaží se upoutat Petrovu pozornost všemi možnými způsoby, jak už to patnáctileté holky umí. Ale co má dělat, když ji Petr pořád tak přehlíží? Být k němu milá, nebo naopak extrémně nepříjemná? Kdo ví. Katka udělá poslední zoufalý pokus a finguje krádež vzácných zámeckých korbelíků z hradní sbírky, které má Petr ve svém pokoji, aby je vyčistil a mohly se vystavit. Katka ovšem nepočítá s tím, že její otec ihned zavolá policii… A jak to dopadne? To už si musíte přečíst sami a taky se dozvíte, proč se moje oblíbená kniha jmenuje Kopretiny pro zámeckou paní.