Oldřich Sedláček

Knihy mne oslovily až na druhém stupni základní školy (vidíte, že nikdy není pozdě začít). V té době se nejoblíbenějšími autory stali Jules Verne a Karel May (stejně jako u paní učitelky Hanákové). V současné době studuji především odbornou literaturu – šachy a počítače.

    Jak je vidět z ukázky – moc si nepočtete. Přesto, když narazím na nějakou dobrou knížku, která mne zaujme, přestanu vnímat čas. Čtu a čtu, dokud ji nedočtu. Jednou z takových knih je historický román ze starého Egypta – Řeka bohů od anglického autora Wilbura Smithe (celkem 4 díly). Je to kniha, která Vás hned od prvních stránek pohltí a nepustí.

    Řeka bohů nádherně a barvitě popisuje strhující příběh ze starého Egypta. Z části je podložen skutečnými událostmi i historicky doloženými postavami a z části geniálně vymyšlen. Koho zajímá starověký Egypt a hledá správnou knihu, Řeka bohů je ta pravá.

    Nedejte se odradit počtem stran. Za školních let jsem vybíral knihy, především povinnou četbu, podle „tloušťky“. Ta nejtenčí byla ta pravá. V případě „Řeky bohů“ má každý díl kolem 700 stran, přesto ji všem zájemcům o historii a dobrodružství doporučuji. Její četba je, jako když hrajete svou oblíbenou počítačovou hru. Jistě nechcete, aby byl konec již po dvaceti minutách hry či druhém kole.