Zdeněk Uttendorský

Mojí nejoblíbenější knihou je román Čachtická paní. Četl jsem ji několikrát a velice mě uchvátil děj a zápletka knihy. Představoval jsem si, že jsem zbojník Andrej Drozd a bojuji s nasazením života za pravdu a proti křivdám.

    Historický román Čachticka paní napsal Jožo Nižnánsky v roce 1932. Ústřední postavou je uherská šlechtična Alžběta Báthoryová a její skutky vykonané v Čachticích. Kniha Čachtická paní je označována za nejúspěšnější slovenský bestseller. Známý režisér Zdeněk Troška vlastní práva na toto strhující dílo a režisér Juraj Jakubisko natočil na motivy jejího života film Báthory.

O čem kniha vypráví?

    Jan Kalina se z Německa vrací do Čachtic, kde mu hrozí hrdelní trest. V Čachticích na něho čeká jeho matka a milá Maryša Šůtovská. Neshledá se zde se sestrou Magdulou, která podivně zmizela. Jan Kalina je přesvědčen, že za ztrátou sestry stojí čachtická paní, o které se už začíná hovořit i ve Vídni. Zmizelých dívek je totiž víc. Kalina vstoupí do zbojnické party. Zbojníci se rozhodnou bojovat proti hrůzným zločinům, které se dějí na čachtickém hradu.

    Bylinkářka Majorová poradí čachtické paní, že jako elixír mládí by mohla pro změnu vyzkoušet koupel v „modré krvi“ dcer zemanů.

    Čachtická paní Báthoryová je pozvána na svatbu, kam se Jan Kalina převlékne za knížete a začne hovořit o jejích zločinech. Je jí zakázáno dále provádět hrůzné zločiny, ale Báthoryová na to nebere ohled a s pomocí svých služebnic Ilony a Dory láká pod záminkou přijetí do dobré služby na zámek další mladé dívky, které pak společně týrají.

    Nakonec je spravedlnosti učiněno zadost tím, že zbojníci jsou přinuceni k vojenské službě. Dora, Ficko a Ilona jsou popraveni. Čachtická paní je z politických důvodů odsouzena k doživotnímu domácímu vězení, v němž roku 1614 umírá. Je nalezen její deník, ve kterém je napsáno v něm 610 ženských jmen...