Jiří Grambal

Vybrat jednu knihu? Zrovna teď mám rozečtené čtyři. Zajímavost je, že skoro všechny knížky přečtu na záchodě. Někomu to připadá vtipné, mně zas připadá vtipné koukat při tom na dveře nebo si číst čistící prostředek na WC (jistě znáte dopodrobna složení a to ve více jazycích). Zombie Ninja je kniha o fyzice. A nejmenuje se Zombie Ninja, ale Stručná historie času. No tak když už jste to dočetli sem, tak to dáte až do konce, ne?


Nejdříve se zastavíme u autora.
Je jím Stephen William Hawking (* 1942), britský teoretický fyzik. Zajímavé je, že mu v jeho 21 letech byla diagnostikována vážná choroba postižení mozku a lékaři mu dávali maximálně 2 roky života. On však stále žije, a přestože je kompletně ochrnutý, až na jeden prst, píše dál knihy a pořádá přednášky.
    Jak to dělá? Na svém vozíku má speciálně vyvinutý program, který mu ukazuje znaky, on stistknutím tlačítka vybere dané písmeno, k němu další, program mu pomáhá tím, že některá slova odhaduje dopředu... Píše rychlostí až 15 slov za minutu. Tato slova může jiný software překládat do řeči, která zní roboticky, ale je jí rozumět naprosto normálně. Takto napsal Hawking několik knih o fyzice. (ovládání je ve skutečnosti složitější, využívá navíc pár svalů na pravé tváři a pohyb očí, pro zájemce např. video na youtube na adrese https://zkracene.cz/tcJ8). Jedná se rozhodně o nejznámějšího žijícího fyzika na světě, objevil se například v seriálu Futurama, kde představoval člena přísně tajné skupiny starající se o zachování kontinua časoprostoru. Sám Hawking se velkou měrou zasloužil o pochopení fenoménu černých děr.


A nyní něco o knížce.
Žánr? Populárně naučná literatura. Naučná, protože se po jejím přečtení chtě nechtě něco přiučíte. A populárně znamená, že vás to bude i bavit - je psána srozumitelně a předpokládá i čtenáře, který vůbec nerozumí matematice (jestli se tedy na naší škole nějaký takový vůbec vyskytuje).


Proč jsem si ji vybral?
Protože ve skutečnosti tato jediná kniha stačí k tomu, abyste o fyzice věděl (skoro) vše a navíc jí budete rozumět vy, i vaši rodiče. Takový výhodný multipack 2 v 1. Dodávám, že není skoro vůbec tlustá! A jsou tam obrázky! Vydavatel prý Hawkinga varoval, že po každé rovnici v knize by ve čtení pokračovala pouze polovina čtenářů, a proto obsahuje pouze jedinou rovnici: E=mc².
    Jedná se o bestseller a je to nejznámější kniha o fyzice na světě.
    No, popravdě, žákům základní školy asi moc nepomůže s probíranou látkou. Přeci jen se na základní škole učíme základy - rychlost, hustotu, síly... Tato slova se v knize běžně používají, jenže hovořit o fyzice a nesmět použít slovo „síla“ je jako hovořit o naší škole a nesmět použít slovo „skvělá“ – jde to obtížně. Věřím, že většina z vás se již obouvá a hledá kartičku do knihovny.
    Tak snad jen dodám něco málo z obsahu: Rozpínající se vesmír! Černé díry! Směr času! Vznik a osud vesmíru! Kvantová fyzika! A pokud se přesto nechystáte tuto knihu přečíst, zvažte následující hypotetickou (tzn. nejistou) situaci: přijdete do fyziky, vyndáváte sešit, pouzdro, ... hups! jedna knížka vypadla tak šikovně, aby učitel viděl obálku... (pokud se nepovede, může vám vypadnou ještě vícekrát, nebo ji založíte do žákovské knížky, začteni do ní na chodbě narazíte do učitele... fantazii se meze nekladou).
    Pokud máte na škole fyzikáře, jistě by to na něj zapůsobilo.